Jak naučit děti jíst zeleninu a ovoce? Jděte na to chytře

Není snadné naučit děti jíst ovoce podle etikety, avšak nejde o největší problém, s jakým se rodiče v souvislosti s ovocem a zeleninou u dětí setkávají. Hledáte způsob, jak posílit imunitu svých dětí a naučit je jíst zdravěji? Jde to i zábavně a jednoduše. Nicméně bude potřeba, abyste se aktivně zapojili.

Jděte příkladem

Výživoví odborníci i pediatři radí: pokud chcete naučit dítě jíst ovoce a zeleninu, začněte tím, že si k ní sami najdete cestu a budete si ji vychutnávat. Najděte proto i vy pokrmy a způsoby přípravy, které vám budou vyhovovat a o radost z jídla se s dětmi budete moct podělit.

Mnoho druhů se do mysli lidí zapsalo neprávem jako něco nechutného, přitom v jednoduché podobě mohou kousky loupané zeleniny být velice dobré. Dobrým příkladem je kukuřice, kadeřavá kapusta nebo brokolice, které, i když nepoužijete sůl nebo koření, chutnají skvěle připravené v páře. Zelenina se tak stane výbornou přílohou k jakémukoli pokrmu. Tento druh přípravy je také šetrnější k látkám obsaženým v potravě. Podobný zázrak se stane s hlívou ústřičnou. Zkuste kousky lehce dušené zeleniny nenásilně podat dítěti jako přílohu, i když víte, že ji nesní. Samozřejmě v duchu této rady přidejte pořádnou porci sami sebe a zkrátka jezte zeleninu. Hledejte cestu spolu. 

Učte se nové recepty

Nemusí jít o speciality světové kuchyně, existují jednoduchá dětská jídla ze zeleniny, která nejsou náročná. Oblíbená je například zapečená brokolice. Vařenou brokolici zapečte s plátky kvalitní šunky a posypejte strouhaným sýrem. Takto můžete připravit různé druhy zeleniny, jako například cuketu, lilek, houby a jiné.

Zajímavé variace lze vyrobit i z ovoce. Skvělý je ovocný salát s jogurtem, dětem moc chutná a je plný vitamínů. Nakrájejte kousky ovoce, středoevropského i exotického. Do salátu se hodí jablíčko, jahody, borůvky; pokud máte rádi exotické ovoce, sáhněte po kiwi, banánu nebo třeba mandarince či pomeranči. Tento postup je dobrý začátek i v případě, že neumíte jinak využít mango v kuchyni. Tuto směs zalejte jogurtem a oslaďte medem. Pro zvýšení obsahu vlákniny můžete přidat ovesné nebo špaldové vločky. Takové dobroty se děti můžou umlsat.

Jak naučit děti jíst zeleninu
Jak naučit děti jíst zeleninu

Pro inspiraci se nebojte vyhledávat zdroje mířené přímo na děti: dětské pořady, weby a maminky influencerky na Instagramu.

Dejte ovoci a zelenině nový rozměr

Hledejte způsoby, jak ovoce a zeleninu ozvláštnit. Kousky čerstvého ovoce ke svačině nejsou špatné, ale děti mohou časem nudit. Zajímavou variantou, jak dětem přiblížit ovoce i zeleninu současně je příprava smoothie nebo čerstvé šťávy. Ale i běžné svačiny lze upravit tak, aby zahrnovaly více ovoce a zeleniny. Namísto vejce nebo sýra můžete do toustu vložit plátky avokáda nebo vařené jidášovo ucho. 

Nicméně i když zůstanete u baget a toastů, můžete experimentovat s dresingy. Vyrobte dresing ze zázvoru, limetky a medu, nebo rozmixujte pár sušených rajčat v oleji a vaše dítě se bude mlsně olizovat i nad obyčejným pekingským zelím v sendviči. Můžete se ale posunout trochu dál, do mezinárodní kuchyně. Vyzkoušejte naplnit tortillu čerstvou zeleninou (salátem, okurkou, rajčaty a paprikou), vařenou luštěninou, zalít dresingem a zabalit. Věřte, že takovou svačinu vaše děti ve škole za nic nevymění.

K večernímu mlsání se pak můžete inspirovat jógíny a namíchat prašád. K tomuto účelu lze využít veškeré druhy sušeného ovoce. Doporučujeme sušené banánové chipsy, sušený kokos, oříšky sušené, pražené, v cukru, v jogurtu, karobu nebo čokoládě, meruňky a ananas (čerstvé nebo kandované). Sušené ovoce a zelenina skvěle poslouží jako náhrada obvyklého nezdravého občerstvení k hraní her nebo sledování pohádky.