Strom, který plodí kiwi, se vyskytuje v horkých čínských lesích. Na Nový Zéland, odkud se dnes běžně dováží, se kiwi dostalo před necelou stovkou let. Proč je pro Evropany přesto tato exotická plodina nenahraditelná? Díky svému obsahu minerálů a antioxidantů kiwi figuruje stále výrazněji v našich jídelníčcích.
Co obsahuje kiwi?
Díky svému obsahu karotenoidů a jiných látek pracujících s anti-oxidanty pomáhá kiwi zejména v obdobích, kdy nás napadne bacil a teprve začíná pracovat na rozpuku nemoci v těle. Kiwi tedy patří mezi ovoce, které výrazně podporuje imunitu a v nejlepším případě vůbec nedovolí chorobám, aby ovládly naše těla. Kiwi nejenom že příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v těle, ale dokonce má prý protirakovinné účinky. Kiwi má dvakrát více vitamínu C, než pomeranč, dále vitamíny B1 a B6 a jiné protizánětlivé látky.
Pozitivní vliv kiwi na zdraví
Díky obsahu fosforu, draslíku, hořčíku a železa je kiwi skvělé i v období rekonvalescence. Obecně má významný vliv na všechny záněty v těle, paradentózu, sezónní nemoci, únavu, dýchací potíže, posílení organismu, cév a také proti stresu.
Jak si vypěstovat kiwi?
Pokud si budete chtít vypěstovat vlastní strom kiwi, poptávejte rostlinu s názvem aktinidie lahodná (latinsky Actinidia deliciosa), případně aktinidie čínská. Rostliny jsou různopohlavné, takže pokud si kiwi chcete pěstovat pro plody, sežeňte si samičí rostlinu. Samozřejmě je ale možné vypěstovat si vlastní kiwi se semínka.
Jak vypěstovat kiwi ze semínka?
Pěstování kiwi začíná sehnáním správného zdroje semínek, a to zdravé kiwi, ideálně v bio kvalitě, tedy takové, která zajišťuje, že nebyly plody chemicky ošetřené. Nejprve nakličte semínka tak, že je očištěná položíte na navlhčený papírový ubrousek a ten vložíte do uzavíratelného sáčku. Klíčení může trvat několik týdnů a vyžaduje, aby byl ubrousek neustále vlhký.
Naklíčená semínka pak přemístěte do substrátu v květináči. Kiwi vyžaduje mírně kyselé pH (okolo 6). Do jednoho květináče doporučujeme vložit maximálně 4 naklíčená semínka. Při oddělování od ubrousku si dejte pozor, abyste neponičili kořínky. Vůbec nevadí, když na semínku kousek ubrousku zůstane. Květináč se semínky umístěte k oknu, na přímé sluneční světlo. Protože je rostlina hlavně v počátcích svého života citlivá na mráz, doporučuje se vysadit ji ven nejdříve po dvou letech života v teple.
Pěstování kiwi v našem prostředí
Toto ovoce pochází z Číny, kde roste volně v přírodě. V poslední době se rozšířilo pěstování kiwi na Novém Zélandu, kde se stala rostlina velmi oblíbenou a komerčně vděčnou díky příznivému zélandskému podnebí. U nás aktinidii vyhovuje prostředí vinařských oblastí kvůli intenzivnímu sluníčku a zároveň vlhké půdě. Aktinidie však snese i mírný polostín. Dospělý strom díky prudkým výkyvům počasí, jaké jsou v Číně obvyklé, přežije bez větších komplikací i mrazíky.
Plody tohoto stromu sklízíme v plné zralosti, a to v takové, kdy slupka na omak pruží. Skladujeme je ve vlhku a chladnu. Během skladování nesmějí přijít do kontaktu s jablky, která vylučují látky urychlující dozrávání plodů kiwi a také jejich následnou hnilobu. Kiwi má také tendence přejímat pachy, proto jej ukládáme odděleně od pronikavě vonících potravin.
Nevíte co s kiwi?
Možná se vám omrzelo syrové kiwi. Spousta lidí se mu vyhýbá i v ovocných mísách, pokud není k dispozici přímo krájené ovoce, protože ačkoli mísy s celými neloupanými kusy ovoce působí velmi pozitivně z estetického hlediska, návštěvníci společenských akcí jsou stále nervózní z toho, jak jíst ovoce podle etikety.
V domácím prostředí, kde se dokážeme uvolnit a “odvázat”, se ale možností značně rozšiřují. Zejména nemocným dětem nebo unaveným dospělým dělá problém sníst kousky ovoce, proto upřednostní smoothie z kiwi a jiného ovoce bohatého na vitamíny, minerály a antioxidanty (oblíbené jsou například kombinace s banánem). Kiwi smoothie ale není jediný zdravý mls, který z tohoto ovoce vyrobíte. Velmi oblíbené jsou kiwi řezy a na internetu lze sehnat desítky variant tohoto dezertu.