Durian: Jak ho jíst a jak chutná?

Durian je tropické ovoce, které má silnou a neobvyklou vůni, která se liší podle druhu daného durianu. Vůně může být od sladkokyselé až po intenzivní a páchnoucí vůni. Toto exotické ovoce poznáte podle oválného tvaru a podle slupky, která je velmi tvrdá. Typickým znamením pro durian jsou také ostny, které jsou na povrchu ovoce. Barva se opět liší podle druhu, můžete najít durian se světle žlutou až po tmavě hnědou barvou.

Jak připravit durian k jídlu?

Zcela nejlepší způsob, jak konzumovat durian, je krájením do poloviny ovoce, aby se uvolnila veškerá dužina. Pak jsou jednotlivé střapce odděleny a veškerá dužina se setřese. Durian můžete jíst samostatně. Výborný však také je, pokud jej přidáte do salátu, jogurtu nebo si z něj uděláte smoothie. Pokud chcete durian vařit, doporučujeme jej oddělit od ostatních surovin a to tak, aby vůně durianu neprorazila do ostatních potravin a tím nezkazila celý pokrm.

Jak jíst durian?

Durian se obvykle konzumuje čerstvý. Jak poznáte, že je čerstvý? Je to jednoduché. Stopka není zaschlá, nejsou poškozené bodliny a když s ním zatřesete, uslyšíte hrkání. Jí se jeho vnitřek, který se oloupe ze slupky. Není to však jediný způsob. Můžete rovněž vyzkoušet sušený durain, namletý ve formě prášku nebo durian jako mraženou dřeň. Kromě vnitřku se dají k jídlu zpracovat i slupky, které se většinou přidávají k marinování.

Jak chutná durian?

Durian má ve své chuti kombinaci sladkého a kyselého. Jeho slupka je sladká, zatímco jeho vnitřek je sladkokyselý s lehkou hořkou příchutí. Lidé, kteří durian ochutnají, často toto ovoce přirovnávají ke kombinaci banánu, ananasu a vanilkového pudinku.

Jaké zdravotní přínosy má durian?

Durian může mít několik pozitivních zdravotních účinků. Mezi nejpřínosnější patří zvýšení energie, zlepšení trávení, zvýšení produkce krve a zvýšení imunity. Durian je také bohatým zdrojem vitamínů, vápníku, železa a dalších potřebných živin pro člověka. Jako i další exotické ovoce je bohatý na antioxidanty, které pomáhají chránit před volnými radikály. Ač je durian páchnoucím ovocem, tak je pro svou chuť a zdravotní přínosy vyhledávanou potravinou. Vyzkoušejte jej také a pochutnejte si na tomto exotickém ovoci.