Ananas: Ovoce plné vitamínů s pozitivními účinky na zdraví

Přejete si dopřát k snídani nebo kdykoliv během dne něco dobrého, co by ukojilo vaše chuťové pohárky prahnoucí po sladkostech? Nemusíte nutně sahat po nutričně nevyvážené čokoládě, můžete dát přednost ovoci, ve kterém se kromě zdravých cukrů nachází také ohromné množství tělu prospěšných látek, jako jsou vitamíny nebo nejrůznější druhy minerálů.

Například takový ananas dokáže ukojit vaši touhu po sladkém, navíc dokáže podpořit vaše zdraví v mnoha směrech. 

Exotické ovoce, na které už nemusíte stát fronty

Když se ohlédneme dozadu zjistíme, že ananas býval ovocem, na které se čekávaly fronty (podobně jako na banány). Exotického ovoce nebylo dříve mnoho, ovšem dnes je situace, naštěstí, zcela jiná. K dostání je prakticky po celý rok, i když v akčních nabídkách ho naleznete většinou ke konci roku. Dopřávat bychom si ho měli pravidelně, protože kromě toho, že pomáhá ulevit od takzvaného oxidačního stresu působí i protizánětlivě. 

Celkově se v něm nachází řada potřebných minerálů a vitamínů. Největší zastoupení má vitamín B6 a samozřejmě vitamín C, který z imunitního systému vytváří neprůstřelné brnění, skrze které neprojde ani jeden vir či bakterie. Kromě zmíněného se v něm nachází i vláknina nebo bílkoviny, i když ne v takovém množství, jako se jich nachází například v mléčných výrobcích nebo mase. 

konzumace ananasu

Pro podporu trávení i imunity

Ananas patří k druhům ovoce, o kterých můžeme říct, že jsou plné antioxidantů. Jak už bylo zmíněno, chrání naše tělo před oxidačním stresem, jenž může pramenit z mnoha zdrojů. Vedle toho podporuje naše trávení díky složkám, které přímo podporují trávení bílkovin. Proteiny jsou lépe vstřebatelné, naše touha po sladkém jako např. čokoládě je menší a pocit sytosti delší. Můžeme tedy říct, že pomáhá i s hubnutím.

Vedle toho podporuje i náš imunitní systém díky obsahu vitamínu C a díky obsaženým enzymům dokáže hravě zahnat i nejrůznější záněty, které se v těle vytvořily. Dokonce má napomáhat při léčbě artritidy, což potvrzuje řada studií (některé pochází už z roku 1960 a ananas tímto velmi vyzdvihují před jiným ovocem).

Jak nakrájet ananas

K nakrájení ananasu si připravte obyčejný ostrý nůž a dřevěné prkénko. Pokud ananas milujete a jíte ho pravidelně, vyplatí se investovat do kráječe, který to vše udělá za vás. 

Nicméně se držme toho, že máte připravený nůž a prkénko. Jestliže nechcete mít celou kuchyni ušpiněnou od sladké šťávy, snažte se při krájení dodržet tento postup. Na prkénko položte ananas na bok. Ostrým nožem odřízněte korunu se svazkem listů společně s 1 až 2 centimetry dužiny. Stejně tak odřízněte spodní žlutější část. Ananas postavte na jeden seříznutý konec a začněte seřezávat kůru po celé obvodu plodenství. Postupujte od shora dolů a postupně si ananas otáčejte. Snažte se řezat jen do minimální tloušťky, ať neodříznete zbytečně velké kusy sladké dužiny.