Fíky: Jak je jíst a další užitečné informace

Máte před sebou volný večer a přemýšlíte, co dobrého si vezmete k oblíbenému filmu nebo seriálu? Možností je víc než dost! Upusťte však od tradičních brambůrků nebo sušenek, raději zvolte něco zdravějšího, co však bude chutnat jako to nejlepší sladké na světě. Ano, máme na mysli fíky – exotické ovoce, které jsou zdraví prospěšné. Co byste o nich měli vědět?

Fíky nejsou fíkusy

Úvodem je třeba zmínit si zásadní rozdíl mezi velmi často zaměňovanými pojmy. Fíky nejsou fíkusy. Zatímco fíkusy jsou nenáročnou pokojovou rostlinou, fíky jsou plody fíkovníku a jsou sladkými, chutnými plody, které mají řadu pozitiv. Jsou exotikou, kterou můžete mít doma prakticky neustále.

Fíky si můžete vypěstovat z pohodlí domova

Exotické ovoce je v Evropě k dostání dlouhá staletí. Zatímco někdo si je pořizuje v supermarketech, jiný se rozhodl pro jejich vysázení. Zmiňované fíkovníky, které plody jménem fíky plodí, nejsou nijak náročné na pěstování. V našich klimatických podmínkách se jim velmi daří, což následně vede k hojné úrodě. 

Nemusíte je ani sázet na zahradu, daří se jim v květináči. Samozřejmě až bude fíkovník větší, s klidným svědomím ho zasázejte do záhonů na zahradě. Vydrží až mínus dvacet stupňů, což je mnohdy hraniční teplota, která během zimy u nás kraluje. 

Jak pečovat o fíkovník

Pokud jste se rozhodli k jeho pěstování, pamatujte na to, že fíkovník potřebuje teplé a slunné místo. I když snáší i nízké teploty, pokud se ho budete snažit chránit před mrazem, nebudete toho litovat. Co mu neprospívá, je vítr. V ideálním případě, pokud je tedy v květináči, ho na zimu zazimujte do interiéru, ideálně do chladnější chodby. 

Klíčová je správná zálivka, která se však od zalévání ostatních pokojových rostlin příliš neliší. Zatímco v zimě se zálivka omezuje, v létě je vydatnější. Nikdy rostlinu nepřelévejte, abyste zamezili riziku uhynutí kořenů. 

Fíky plné zdraví prospěšných minerálů

Se správnou péčí o fíkovník se vám jistě podaří vypěstovat lahodné, sladké exotické plody, které budou zdobit váš stůl nejen v období vánočních svátků. Jejich chuť si zamilujete, stejně tak jejich kombinování. A nakonec je budete užívat i proto, že mají zdraví prospěšné účinky. 

Věděli jste například, že se v nich ukrývá řada prospěšných minerálů a vitamínů? Kromě vitamínů A, C nebo B ukrývají i draslík, vápník či hořčík, fluor nebo zinek a železo. Společně tím zlepšují trávení, pomáhají snižovat vysoký krevní tlak, také napomáhají zvyšovat imunitu a hustotu kostí nebo bojují proti takzvané osteoporóze.

I když jsou fíky velmi chutné, jsou také nadmíru sladké. Zařadit je do jídelníčku je určitě ku prospěchu, jen to s nimi příliš nepřehánějte. Je to podobné jako s oříšky – ty sice neobsahují tolik cukru, ale naopak jsou zdrojem zdravý tuků, se kterými by se to taktéž nemělo přehánět.

Jak jíst fíky

Pokud jsou fíky vyzrálé, což poznáte dle toho, že jsou plody měkčí, tak je můžete rovnou jíst. Někdo je miluje konzumovat samotné, někdo fíky přidává do salátů nebo k sladkým dezertům. Bez problému je můžete jíst i se slupkou.