Jak vytvořit zasedací pořádek pro společenskou akci?

Pokud chystáte tabuli ke společenskému stolování, je třeba něco vědět o zasedacím pořádku. Určitá pravidla pro vás platí, ať už jste hostitelé nebo hosté. Víte, jak se chovat, nebo jaksi vybrat místo? Podívejte se, podle čeho se řídit.

Zasedací pořádek se řídí přesnými pravidly

Při usedání ke stolu mají vždy přednost společensky významnější osoby. Nejde o to, pro kolik je tabule určena lidí, zda jde o menší akci, nebo tzv. banket, kde je ovoce a občerstvení. Je třeba se řídit přesnými pravidly. Málokdy je stejný počet mužů a žen. Vždy je třeba vytvořit správný zasedací pořádek. Vyvarujte se vytváření izolovaných skupin. Hosty promíchejte tak, aby se navzájem bavili všichni muži, ženy, starší i mladší, místní i cizinci. Je třeba prostřídat hosty, kteří spolu pracují v jedné firmě a znají se vzájemně. Hosté se mají seznámit a poznat. Víte, že by vedle sebe neměl sedět ani manželský pár? A pokud jsou mezi hosty cizinci, dbejte na to, aby při prostřídání měl kdo tlumočit. Navíc je třeba kvalitní občerstvení, což zaručí kvalitní dodavatel ovoce a zeleniny i dalších surovin.

Jak správně zvolit zasedací pořádek?

S pohledem do místnosti a zády ke stěně sedí vždy společensky významnější osoby, aby měli přehled. Pokud nemáme blízko stěnu, hostitel sedí čelem ke vstupním dveřím, anebo host čelem k oknům. U formálnější nebo větší večeře má hostitel sedět proti hostitelce. Nejčestnější místo pro ženu je po pravici hostitele, druhé nejčestnější je po jeho levici, dále pak střídavě opět po pravici a po levici, až k vnějšímu kraji stolu. Na kraji stolu by neměly sedět ženy. U svatební hostiny či rodinné oslavy děti, které už umí stolovat, sedí u matky či otce. Starší, samostatné děti mají společensky nejnižší význam.

Tvary slavnostní tabule

Hostitel s hostitelkou při stolování u obdélníkového stolu sedí proti sobě, hostitelka zády ke stěně, čelem k oknům či do prostoru. Hlavní host sedí po její pravici. Partnerka hlavního hosta sedí po pravici hostitele. Druhý nejvýznamnější pár sedí po levicích a další zase po pravicích, střídavě až ke kraji stolu. U stolu ve tvaru U se neobsazuje vnitřní strana stolu a hostitelé sedí vedle sebe. U kulatému stolu se dají použít obě varianty. Sedí-li hostitelé proti sobě, mají po pravici první páry, po levici druhé páry atd. Pokud sedí hostitelé vedle sebe, následují střídavě páry dle významnosti a proti hostitelům sedí nejméně významní hosté. Až budete chystat občerstvení, momentálně letí lehčí jídla. Zajistěte si občerstvení na společenskou akci a využijte zásobování čerstvým ovocem a zeleninou.

TIP: Hledáte nový stůl? Ať už to bude kulatý a nebo hranatý, vyberete si na HOMAGO – vyhledávač nábytku a dekorací.