Motivace zaměstnanců: 3 tipy, které zaručeně zaberou

Vybudování oboustranné důvěry mezi nadřízenými a zaměstnanci je základem dobrých vztahů na každém pracovišti. Jde o dlouhodobý proces. Emoce jsou mnohem silným zdrojem motivace zaměstnanců, stejně jako vybudování příjemného pracovního prostředí, kam je radost se vracet. 

1. Vybudujte pracovní prostředí, kam se budou zaměstnanci rádi vracet

Pokud vyžadujeme od zaměstnanců vysoké výkony, musíte jim dát vhodné nástroje a zajistit jim pěkné pracovní prostředí, ve kterém je lze realizovat. Pracovní prostředí významnou měrou ovlivňuje zdraví zaměstnanců, jejich každodenní náladu a pocity, což má přímý vliv na jejich výkon i kvalitu odvedené práce. Nechte prostory v rámci motivace vymalovat, pořiďte zajímavý nábytek a přidejte živé rostliny a další dekorace. Pokud se budou lidé do práce rádi vracet, je to nejlepší motivace zaměstnanců. 

Vybudujte pracovní prostředí, kam se budou zaměstnanci rádi vracet

2. Zajistěte kvalitní a efektivní vybavení

Často vidíme designový nábytek a velmi výkonné technické vybavení v kancelářích nadřízených, zatímco běžní zaměstnanci sedí na celé dny na nevhodné židli a mžourají do monitoru s mizernou kvalitou. Hledejte proto způsoby, jak pracovní prostor správně vybavit a zpříjemnit. Umožněte jim i občasnou práci vestoje, vytvořte jim na pracovišti oddychové zóny nebo tělocvičny. Myslete na místo, kde si mohou v klidu vychutnat oběd. Pokud to jde, hledejte taková místa i venku. Místo automatu na bagety je lepší zajistit zdravější občerstvení. Ovoce a zelenina podpoří imunitu. Dbejte na zásady ergonomického sezení, správné teploty, vlhkosti, větrání i vhodného osvětlení.

3. Nakrmte tělo i mozek zaměstnanců

Buďte moderní a kreativní. Přidejte svým zaměstnancům i něco navíc. Inovativní firmy zajišťují svým pracovníkům kromě vody, kávy a čaje i pestrý pitný režim a pravidelný přísun vitamínů díky zásobování ovocem a zeleninou s dovozem až na pracoviště. Jak to zajistit. Vsaďte na pravidelný dovoz ovoce a zelenina do práce. Může jít o ovocné a zeleninové saláty i celé kusy ovoce. V rámci zpestření pitného režimu přidejte čerstvé zeleninové a ovocné šťávy. Současně můžete podpořit zdravější návyky formou přednášek o stravování a zdravém životním stylu, wellness poukazů do sauny a zážitkových aktivit či pobytů i s partery či příbuznými.