Pomelo: Jak ho oloupat a jíst?

S exotickými ovoci se v posledních letech roztrhl pytel. A zatímco dříve bylo dostupné hlavně na konci roku během vánočních svátků, nyní si ho můžeme dopřát po celý rok. A rozhodně bychom na něj neměli při sestavování našeho zdravého jídelníčku zapomínat. Důvodů, proč si dát například takové pomelo je totiž víc než dost. Věděli jste například, že nám ulevuje od kocoviny?

Exotické ovoce z jihovýchodní Asie

Během zimy toužíme doplnit především vitamín C, který zvyšuje obranyschopnost našeho organismu a díky kterému si na nás žádná bakterie nebo vir číhající na každém rohu nemůžou. Ani v ostatních částech roku však nezapomínejme na doplnění „céčka”, i jindy naše zdraví touží po posílení. A pomelo, jelikož patří mezi citrusy, je ideálním zdrojem potřebného vitamínu. 

Na první pohled se od ostatních druhů citrusů liší, a to především svou velikostí. Je totiž podstatně větší než pomeranče nebo grepy. Jeho pomyslné kořeny sahají až do jihovýchodní Asie, ale dnes se pěstuje i v jiných částech asijského kontinentu (a ostatně nejen zde). 

Nejen pro doplnění vitamínu C

Citrusy jsou známé hlavně jako bohatý zdroj vitamínu C, ale každý jeden druh tohoto ovoce slibuje mnohem více. Například pomelo díky svému složení efektivně bojuje s vysokou hladinou cholesterolu, čímž snižuje riziko a pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění. Jelikož patří mezi antioxidanty, efektivně bojuje s volnými radikály v těle, které v našem těle touží udělat pořádnou paseku. 

Pokud vás dlouhodobě trápí zahlenění, případně neutuchající kašel, i v této situaci se vyplatí sáhnout po největším citrusu, a sice po pomelu. Je ostatně i dobrou prevencí proti podobným zdravotním problémům, jež člověka umí pořádně potrápit. 

Nebojte se kalorií

Ovoce obecně je hlavně v očích těch, kteří touží zhubnout jedním velkým tabu. Důvodem toho je množství cukrů, které se uvnitř jednotlivých druhů nachází. V případě citrusů to platí obzvlášť. Když se však z kalorického hlediska podíváme na pomelo, nenajdeme zde příliš mnoho kalorií, které by zkomplikovaly naši snahu o štíhlou figuru. Spíše naopak. 

Pomelo je dokonce doporučované lidem, kteří se nějakou dietu snaží držet. Blahodárně působí na naše trávení, ať už ho budete konzumovat v čerstvé podobě, nebo si ho přidáte například do nějakého nápoje nebo si z něj uděláte marmeládu. 

Do ovocných salátů i džemů

Většina lidí má citrusy (a ovoce celkově) spjaté s tím, že si ho oloupeme a sníme v tentýž moment. Pomelo (stejně jako ostatní druhy exotického ovoce) nemusíme však jíst pouze v syrovém, čerstvém stavu, ale můžeme s ním i různě pracovat. Z největšího citrusu jsou vynikající například zmiňované marmelády, ale nezřídka je součástí také ovocných salátů. Pokud milujete kandované ovoce, pomelo se také dá kandovat čili o pochoutku k večeru bude postaráno. 

Jak oloupat pomelo?

Abyste však s pomelem mohli v kuchyni pracovat prakticky bez omezení a vyhnuli jste se hořké chuti, kterou nese jeho slupka, naučte se ho správně loupat a jíst. Nejlepší je, pokud ho na několika místech vertikálně naříznete. Díky tomu ovoce zbavíte hlavní silné slupky. A po následném rozdělení na dílky pokračujte ve zbavování bílé blanky, která pomelo obaluje. Právě ta je extrémně hořká, což by vám celý chuťový požitek mohlo zkomplikovat.

Bohužel není známý efektivní trik, jak se rychle zbavit oné bílé blanky, která dužinu pomela obklopuje. Je to podobné jako s buráky – i jejich loupání je skvělou zábavou k oblíbenému televiznímu seriálu. 

Někdo tuto nutnou část přeskakuje tím, že pomelo vydlabává, ale tento způsob nezaručuje, že se hořké blance vyhnete. Spíše by to bylo štěstí, kdyby ano.