Datle: Jak je jíst a proč josu tak zdravé?

Datle – jedna z nejlepších svačinek, jakou si můžete dopřát vy nebo vaše rodina. Na první pohled neatraktivní pochutina, na straně druhé velmi zdravá záležitost, kterou si zamilujete po prvním vložení do úst. Nezřídka se o datlích říká, že jsou malým zázrakek. Pojďte se jim podívat trošku „na dřeň” a utvrdit se v tom, že ode dneška budou mít své místo i ve vašem jídelníčku.

Co to jsou datle

Ovoce, zelenina, oříšek nebo sladkost? Při prvním setkání s datlemi si možná nebudete vědět rady s tím, do jaké kategorie tuto neatraktivní a seschlou potravinu zařadit. Od nynějška si s tím ale nebudete dělat hlavu. Datle jsou totiž sladké ovoce, které roste v bohatých hroznech na datlovníku pravém. Jsou žlutohnědé, někdy však mohou být červené až tmavě hnědé. Tvarově vždy oválné a svým složením více než fantastické. 

200 různých odrůd

Věděli jste, že datle jsou považovány za nejstarší sladkost na světě? Pokud bychom pátrali po tom, kde se datle vlastně vzaly, narazili bychom na první zmínky dokonce v samotné bibli nebo koránu. Dle fosilních nálezů můžeme dokonce říct, že tu s námi jsou už déle jak 50 milionů let. Co se týče prvního nálezu datlovníku, zde se však odborníci a jejich postoje rozchází. 

V čem však mají jasno je to, že se dnes pěstuje prakticky více jak 200 různých odrůd tohoto ovoce. Nemusíte se obávat toho, že kdybyste na datle narazili, nerozeznali byste je. Jsou mezi nimi diametrální rozdíly spočívající hlavně v jejich velikosti, tvaru, ale také barvě a chuti. 

Nejsou jen o sacharidech

Ti, kteří touží zhubnout a snaží se ze svého jídelníčku udělat spíše redukující záležitost možná nejsou z datlí příliš nadšení. Vědí totiž, že právě toto ovoce je tvořeno ze sedmdesáti procent právě sacharidy. Navíc je to ovoce velmi sladké (prakticky jedno z nejsladších na světě), na druhou stranu prakticky bez tuku a plné vlákniny a vitamínů. 

Vlákninu vám doplní hlavně sušené datle. A jelikož je vláknina pro lidské tělo nepostradatelná, určitě obohatíte své snídaně nebo pokrmy během dne právě tímto ovocem. Tím navíc do těla doplníte i další potřebné složky, jako je draslík nebo železo.

Zdroj potřebné energie i jistota klidného spánku

Ptáte se, jaké mají datle vliv na zdraví? Kromě toho, že jsou perfektní svačinkou, jelikož vám zajistí potřebnou energii, tak vám pomůže od řady zdravotních neduhů a trápení. Například vám zajistí klidné usínání, což je něco, o čem sní mnoho z nás. Dnešní rychlá doba a stres, který nás ze všech stran obklopuje, totiž kvalitnímu spánku zrovna neprospívají. Když budete datle konzumovat během dne, upravíte takzvaný cirkadiánní rytmus a rychlé usínání bude něčím samozřejmým.

Kromě toho si konečně ulevíte od zažívacích problémů, jež vás dlouhodobě sužovaly. Datle totiž fungují jako skvělé uklidnění podrážděného žaludku. 

Jak je jíst?

Ptáte se, jak konkrétně můžete datle zařadit do svého jídelníčku? Jejich pojídání u televize místo chipsů vás už omrzelo? Je načase, aby se z vás stali pekařští nadšenci. Datle jsou totiž základem zdravého pečení, konkrétně tedy low carb dezertů. Fungují jako fantastické pojidlo, a tak z nich připravíte například vynikající nepečené domácí raw kuličky, které doplníte arašídovým máslem, s nímž jdou datle ruku v ruce.

Datle povýší na jiný level také vaše ovesné kaše připravované k snídani nebo budou nedílnou součástí dortového korpusu zdravější alternativy oblíbené laskominy.