Co je to Kumquat a jaké je jeho využití?

Kumquat, často známý jako fortunella, je malé exotické ovoce původem z Číny, které si získalo popularitu díky své výrazné chuti, od sladkosti přes kyselost až po jemně hořký závěr. Tento exotický plod, patřící do rodiny citrusových plodů je často považován za symbol štěstí a prosperity. Jeho název je odvozen z čínského slova „kam kwat„, což doslova znamená „zlatý pomeranč“. Nyní si přiblížíme toto lahodné ovoce podrobněji.

Co to je kumquat?

Kumquat (Citrus japonica) je exotické ovoce, známé také jako nagami nebo kumkvat. Toto ovoce je menší než ostatní citrusové plody. Svým vzhledem připomíná velmi malý pomeranč, avšak svou velikostí je podobný vejci. Jeho oranžová hladká slupka i dužina připomínají typickou citrusovou barvu. Tato slupka je jedlá a přináší k jinak hořké dužině trochu sladké chuti. Chuť ovoce může být velmi různorodá, od sladké po kyselkavou až po hořkou.

Původně ovoce pochází z východní Asie a jižní Číny, a jsou zde pěstovány již od 12. století.

Malé plody dosahují velikosti 2 až 4 cm a rostou na tzv. stálezeleném keři nebo menším stromku. Plody jsou k dispozici po celý rok. 

Na ostrově Korfu se pěstuje kumquat za účelem výroby chutného likéru. 

TIP: Jackfruit společně s Kumquat jsou jedny z nejoblíbenějších exotických ovocí, které nabízí lahodnou a osvěžující chuť.

Jak správně kumquat skladovat?

Podobně jako mnoho jiných exotických citrusových plodů, se kumquat často objevuje v našich obchodech zejména v zimních měsících. Jeho zralost poznáte podle různých odstínů oranžové, které mohou být od jasných až po jemně zbarvené žluté tóny. Nezralý kumquat se zase vyznačuje nazelenalou barvou.

Kumquat vydrží čerstvý až 3 týdny, avšak musí být uskladněn v uzavíratelné nádobě v chladu. Pokud jej budete skladovat v pokojové teplotě vydrží pouze 3 až 4 dny

Naopak pokud se rozhodnete pro pěstování doma, je to snadné. Kumquat velmi dobře snáší pokojovou teplotu. Kvete a plodí od května do listopadu, a pro zimu je vhodné jej umístit na chladnější místo s teplotou kolem 10 °C.

Kumquat

Jak připravovat a konzumovat kumquat v domácí kuchyni?

Kumquat je možné konzumovat čerstvé jako klasické ovoce. Slupku omyjte a pak snězte celé ovoce, aby se zkombinovala sladkost slupky s kyselostí dužiny.

Kumquat je skvělý na přípravu marmelády. Stačí jej nakrájet na drobné kousky, smíchat s cukrem a vařit, dokud nevznikne hustá konzistence.

Kumquat se může přidávat i do salátů jako osvěžující citrusová chuť. Stačí jej nakrájet na tenké plátky a přidat je do salátu spolu s ostatními ingrediencemi. Nejvyváženější chuť je zejména v kombinaci s rukolou a čekankou.

Kumquat jako vhodná příloha k pečenému masu. Obohatí maso jeho typickou exotickou vůní s jemně kyselou chutí.

Ovoce můžete také přidat do jogurtů, smoothie nebo různých kaší. Výborný je také k přípravě domácích džusů. 

Je možné jej také využít jako dekoraci u koktejlů, zmrzlinových pohárů nebo jiných dezertů.

Milovníci citrusů a kyselých plodů určitě ocení kumquat. Jeho chuť je totiž výrazně sladko kyselá s hořkým závěrem, což z něj činí zajímavou alternativu k typickým sladkým plodům. 

TIP: Podporujte dětskou lásku k ovoci seznamování se s různými druhy ovoce. V našem článku se dozvíte, jak naučit děti jíst ovoce a zeleninu.

Jaké zdravotní benefity kumquat nabízí?

Podobně jako jiné citrusy, i kumquaty jsou bohaté na vitamín C, ale nabízejí i další zdravotní přínosy. Obsahují vitamíny A a B, esenciální oleje, antioxidanty, vlákninu, vápník, draslík a zdravé tuky
Tyto látky mají pozitivní vliv na imunitní systém, snižují hladinu cholesterolu, podporují zdravé trávení. Kromě toho přispívá ke zlepšení stavu pokožky, kostí, zubů, očí a vlasů.